“Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” Toplantısı Gerçekleşti

     Bursa’ da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinesinde 09.03.2018 tarihinde Otizm Eylem Planı İzleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısı üst düzey yöneticilerin katılımıyla Bursa Valiliği Çarşamba Ek Hizmet binası Toplantı salonunda Vali Yardımcısı Yalçın BULUT’un başkanlığında gerçekleştirildi.
     Kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İl düzeyinde yürütülecek çalışmalara yönelik kararlar alındı. 42 kişinin katıldığı ve Vali Yardımcısı Yalçın BULUT, yönettiği toplantıda Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylere yönelik farkındalık çalışmaları ve kurumlararası iş birliği, erken tanı, tedavi ve müdahale zincirinin kurulması, ailelere yönelik hizmetlerin geliştirilmesi, eğitsel değerlendirme, özel eğitim, destek eğitimi ve rehabilitasyon hizmetlerinin geliştirilmesi ile istihdam süreçleri ve çalışma hayatı, sosyal hizmet, sosyal yardım ve toplumsal yaşama katılım gibi konular konuşuldu.
     Toplantıda konuşan Bursa Vali Yardımcısı Yalçın BULUT; Eylem Planı çerçevesinde bugüne kadar yapılan ve yapılamayan çalışmaları değerlendireceklerini ve her aşamasında Valilik olarak takipçisi olacaklarını söyledi. İl Müdürü ÖNEŞ; ise “Engelliler konusunda devletimizin, kurum ve kuruluşların, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının büyük gayretleri olduğunu, “Otizm spektrum bozukluğu olan ve evde bakım hizmetinden yararlanan bireylere bakım hizmeti veren kişilere yönelik eğitim programları düzenlenecek ve sunulan hizmetin etkinliğine yönelik denetimlere ağırlık verilecektir. Ayrıca toplumun her kesiminin OSB’li bireyler konusunda bilgisinin olması için farkındalık çalışmalarının da önemi oldukça büyük. Farkındalık çalışmaları konusunda Bursa BURULAŞ yetkilileriyle görüşmelere başlayıp Tramvay, İpek Böceği ve Otobüslerde etkili olacak görsellere yer vermek için çalışmalara ivedi olarak başlanacaktır. OSB’ lilerin erken tanı ve eğitimle büyük oranda topluma kazandırılabilen bir hastalık olduğunu unutmamalıyız." dedi.
 


Sonraki Sayfa: 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü

Önceki Sayfa : Tüm Sağlık Çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını Kutlarız