MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE DÜZENLENEN ENGELSİZ HAVALİMANI PROJESİ KAPSAMINDA YENİŞEHİR HAVALİMANI’NDA İŞARET DİLİ EĞİTİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Törene Yenişehir Havalimanı Müdürü Recep PAK, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut ÖNEŞ, Müdür Yardımcılarımız ve kursiyerlerimiz katıldı. 13 – 17 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen 30 saatlik Türk İşaret Dili ve 23 Mart 2017 tarihinde düzenlenen Engel Gruplarının Davranış Özellikleri, Engellilerle İletişim ve Engelli Hakları Semineri gerçekleştirildi. Yenişehir Havalimanı Müdürü PAK  ‘’Engelli vatandaşlarımız söz konusu olduğunda devletimizin resmi kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının vatandaşlarımıza hizmet etmek için hiçbir fedakârlığı esirgemediklerine dikkat çekti. Bu anlayıştan hareketle 2011 yılından bu yana Engelsiz Havalimanı Sertifikasına sahip bir havalimanı olarak, Engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarımızın aralıksız devam ettiğini belirtti, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüze ayrıca teşekkür etti.
ÖNEŞ; İşitme ve Konuşma Engellerini aşacak bir diyalog ortamı oluşturulması ve Engelli Kardeşlerimizle aynı dili, aynı duyguyu paylaşabilmek için Engellilerle iletişim ve İşaret dilinin önemi daha da artmıştır. Bu eğitim sayesinde iletişim sorunları olmak üzere ulaşım problemleri ortadan kalkacağından, hizmet sunumundaki verimlilik de artmış olacaktır. İlk işitme engelliler okulu 1902 yılında II. Abdülhamit tarafından yaptırılan Yıldız Sağırlar Okuludur. İletişimin sadece konuşmaktan ibaret olmadığını belirten ÖNEŞ, Osmanlı Devletinde saraylar da,  mahkemelerde kullanılıyordu ve hatta günümüzde T.B.M.M de bu sistemin devam ettiğini vurguladı. ÖNEŞ emeği geçen bütün katılımcılarımıza ayrıca özveri ile katılımlarından dolayı teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından eğitimlere katılan personele katılım belgelerinin takdim edilmesiyle tören son buldu.


 


Sonraki Sayfa: ATATÜRK ORTAOKULU'NDA KORUYUCU AİLE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Önceki Sayfa : İL MÜDÜRÜMÜZÜN 7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ MESAJI