Evde Bakım Hizmeti Proje Tanıtımı Yapıldı

     Bursa Valiliğinin koordinesinde 07.02.2018 tarihinde Bursa Almira Hotel’de tanıtımı gerçekleşen bakıma muhtaç engelli ve yaşlı bireylere yönelik her türlü desteği kapsayan “Evde Bakım Hizmeti Projesi Sunumu”na Valimiz Sayın İzzettin KÜÇÜK’ün Eşi Ayşe KÜÇÜK Hanımefendi, Vali Yardımcısı Yunus Fatih KADİROĞLU, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bursa İl Müdürü Erkut ÖNEŞ, İl Müftüsü İzani TURAN ve çok sayıda davetli katıldı.
     Açılış konuşmasını yapan Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut ÖNEŞ; "Ülkemizde yaşlı nüfusumuz giderek artmakta. Bu durum yaşlılara yönelik hizmetlerin sunumunda bugüne kadar ağırlıklı olarak uygulanmakta olan huzurevi gibi kurum bakımı hizmetleri yanında, evde bakım, gündüzlü bakım vb koruyucu önleyici alternatif hizmet modellerinin de yaygınlaştırılmasını gerektirmektedir. Bu sebeple Bakanlığımızca sosyal ve kültürel yapımıza da uygun olan evde bakıma destek ve gündüzlü bakım hizmetlerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda bugün burada Evde Bakım Ücretiyle desteklediğimiz 100 engelli yakınına eğitimin birinci basamağını başlatmış bulunuyoruz. 
     2015 yılında başarıyla uyguladığımız Dostluk Kapısı projesinin ardından Valilik ve bizlerin doğrudan sorumlu olduğu Evde Bakım Hizmetleri Projesine ilişkin çalışma başlatılmış olup, bugün bu amaçla proje kapsamında iki basamaklı olarak yapılacak eğitimlerin birincisini gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki haftadan itibaren de başlatacağımız ikinci kısmı ile de evlerinize konuk olarak sizlere daha iyi bir bakım nasıl gerçekleştirebiliriz diye eğitimlere birlikte başlayacağız.
     Bu hedefte projemizin başlangıcını bugün burada vermiş ve desteğinizi almış kabul ediyoruz. Projeye emeği geçen Bursa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosuna, İl Müftülüğüne ve Müdürlüğümüz çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.
     Açılış konuşmasının ardından proje hakkındaki görüşlerini bildiren Sayın Ayşe KÜÇÜK Hanımefendi; “ Evde Bakım Hizmetinin en temel hedefi, bakıma muhtaç bireylerin ihtiyaçlarını karşılayarak onlara destek olmak, kendi evlerinde rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamalarını sağlamaktır. Böylece aileler karşılaştıkları sorunların üstesinden gelirken yalnız hissetmeyecekler. Bu proje ile evde yaşlı ve engelli bakımında görev alan aile fertlerinin kişisel bakım, motivasyon ve ilaç kullanımına yönelik destek alarak eğitimler neticesinde bilinçli olmaları amaçlanmaktadır. Bu güzel projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.
     Vali Yardımcısı Yunus Fatih KADİROĞLU ve İl Müftüsü İzani TURAN konuşmalarını yaparak proje hakkındaki görüş ve düşüncelerini bildirdiler.
     Konuşmaların ardından Evde Bakım Hizmeti Eğitim programını içeren kısa tanıtım filmi gösterimi yapıldı. Bursa Valiliği AB Proje ve Dış ilişkiler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Arzu ERDİ Proje hakkında sunumu gerçekleştirdi.
     Sunum sonrasında engelli ve yaşlı yakınlarına verilen eğitimler ilçelerden gelen konuklara iki ayrı salonda gün boyu devam etti.
 


Sonraki Sayfa: Karacabey Muhtarlarına Şiddetle Mücadele Anlatıldı

Önceki Sayfa : Gemlik’te Şehit Ailelerimizi Ziyaret Ettik