Bursa Dünya Otizm Farkındalık Gününde Maviye Büründü

     Bakanlığımızın talimatı ile 81 ilde eş zamanlı olarak “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” etkinlikleri gerçekleşti. Otizme Mavi Işık Yak projesi kapmasında gece maviye bürünen tüm Türkiye gibi İl Müdürlüğümüz binası ve kuruluşlarımız da otizme dikkat çekmek için mavi ışıkla aydınlandı. Bugün Bursa Valiliği koordinesinde, Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü destekleri ve Türkiye Otizm Meclisi ile bağlı Otizm Derneklerinin katılımıyla Bakanlığımızın bu yıl benimsediği “Otizmi Fark Et, Kabul Et, Bizimle Yürü” sloganını hayata geçirerek farkındalığı arttırmak adına kurum ve kuruluşlarımızdan katılan personelimiz ile Otizm dernekleri ve Otizmli bireylerin sevgili aileleri yürüyüşümüze katılım sağlayarak Kızılay önünden Heykel Atatürk Anıtı’na kadar eşlik ettiler. ”Otizmin Farkında Ol, Eğitim Umut Olsun”, “Gelecek Erken Teşhis ve Eğitim ile Aydınlık”, ”Eksik Değil Farklı”, “Otizmi Fark Et, Kabul Et, Bizimle Yürü” yazılı afiş ve pankartlarla, mavi balonların bulunduğu yürüyüşten sonra, gerçekleşen çelenk sunumu ve Şehit, Gazilerimize saygı duruşunun ardından günün anlamına binaen konuşmalar yapıldı. Açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bursa İl Müdürü Erkut ÖNEŞ gerçekleştirdi.
ÖNEŞ konuşmasında; “Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Eylem Planı (2016-2019)”; otizmli bireylerin ve ailelerinin artan ihtiyaçlarını ve çeşitlenen taleplerini karşılamak ve yaşam kalitelerini artırmak; ailelere destek vermek, sistemli ve nitelikli bakım hizmetlerinin sunulabilmesini sağlamak için uygun politikaların geliştirilmesine yönelik hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.
     Bu bağlamla İl Sağlık Müdürlüğü, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlüğü, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi başta olmak üzere konu ile ilişkili diğer kamu kurum ve kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşlarıyla toplantılar yapılmakta olup Nisan ayının 3. Haftası bir Çalıştay yapılması planlanmıştır.
     Bugün 81 ilimizde otizm ve otizmli bireylerin toplumsal yaşama katılımı konusunda farkındalığın ve duyarlılığın artırılmasına yönelik “Fark Et - Kabul Et - Bizimle Yürü” sloganıyla başlayan yürüyüşümüzü gerçekleştirmiş bulunmaktayız.
Burada bulunan, destek veren ortak hedefimize doğru, bizimle yürüyen herkese katılımları için teşekkürlerimi sunarım.” dedi.
     Program otizm farkındalığı yürüyüşüne katılanlarla çekilen mavi karelerle son buldu.
 


Sonraki Sayfa: İnegöl Belediyesi İle Evlilik Öncesi Eğitimler İçin Protokol İmzalandı

Önceki Sayfa : 5 Nisan Avukatlar Günü Kutlu Olsun