BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ!

     Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” kapsamında engellilere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılması amacı ile etkinlik düzenlendi.       
Etkinliğe Yıldırım Kaymakamı Mehmet AYDIN, Büyükorhan Kaymakamı Kutsal BAYTAK, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah KARADAĞ, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feyzullah Eren TÜRKMEN, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut ÖNEŞ, Bursa Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan ZENBİLCİ, İl Müdür Yardımcılarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarından çok sayıda temsilci, Basın Mensubu ve pek çok vatandaşımız katılım sağladı.
Çelenk Sunumu
     Kızılay Tıp Merkezi önünden saat 10.00 da kortej halinde Atatürk Anıtı önüne yürünerek, anıta çelenk sunumu gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve Büyükşehir Belediye Bandosunun eşliğinde İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemine binaen protokol konuşmaları yapıldı.
     Açılış konuşmasını yapan ÖNEŞ; “Engelli kardeşlerimize hizmet etmek bir gönül işidir. Kardeşlerimizi sahiplendiğimiz sürece onların hayatını engelsiz hale getirebiliriz. Tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına varana dek her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin verdikleri mücadele gerçekten takdire şayandır. Engellilik, yalnızca engellilerin ya da ailelerinin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal ve toplumsal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur.
     Bu duygu ve düşüncelerle bu konuda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırırken bizlerinde birer engelli adayı olduğumuzu unutmadan zihinlerde engelsiz olmanın önemine vurgu yaparak, hayatın her alanında engelli farkındalığının önemli olduğunu söyledi.
Empati Yürüyüşü
     Protokol üyeleri toplumun dikkatini engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla gözlerini kapatarak beyaz bastonlarla Heykelden, Setbaşına Empati yürüyüşü gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu yürüyüşte, “Biz Birlikte Güçlüyüz”, “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok”, “Engel Olma Farkında Ol” yazılı dövizler dikkat çekti.
Daha Güzel Bir Gelecek İçin Toplantı
     Mahfel Sosyal Tesislerinde, Protokolün, Kurumların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla bir araya gelmeye, konuşmaya, kaynaşmaya ve sorunlara çözüm bulmaya imkân sağlamak amacıyla sohbet tadında toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmak, yaşadığı zorluklara çözüm aramak ve toplumsal farkındalığı artırmak amacı ile yapılanlar ve yapılması planlananlar konuşuldu.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi Bando Orkestrasına ve Bursa Motosikletler Federasyonu’na katılım ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.
Engelleri Birlikte Aşmaya Devam Edeceğiz…


 


Sonraki Sayfa: Biz Birlikte Güçlüyüz! 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Önceki Sayfa : Koruyucu Aile Hizmetinin Tanıtım Toplantısı