15 Temmuz Şehit Yakınları ve Gazilerimiz ile Birlikte Anlamlı Akşam Yemeği

     “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma” etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Şehitleri, Tüm Şehit Yakınları Ve Gaziler onuruna düzenlenen akşam yemeği 14.07.2017 Cuma günü Merinos AKKM Yıldırım Beyazıd Salonunda gerçekleşti.
     Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin sene-i devriyesinde milli duyguların yoğunlaştığı organizasyona; Bursa Valisi İzzettin KÜÇÜK, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut ÖNEŞ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Faik YILDIRIM, ilimizin Askeri Erkânı, Şehit Aileleri, Gaziler ve çok sayıda Protokol katıldı.
     Program öncesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği 15 Temmuz Fotoğraf yarışması sonucunda seçilen fotoğraflar fotoblok olarak sergilendi. Vatanın Bölünmez bütünlüğü ve milletin birliği için canı pahasına mücadele ederek şehitlik mertebesine ulaşmış tüm şehitlerimizin ruhu için yapılan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda,  6 Şehit yakınımız ve bir 15 Temmuz Gazimiz tarafından Cumhurbaşkanımıza takdim edilmek üzere 7 gencimize 7 adet bayrak teslim edildi. Programda İl Müdürü Erkut ÖNEŞ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Faik YILDIRIM ve Valimiz İzzettin KÜÇÜK konuşma yaptılar. 
     Açılış konuşması yapan ÖNEŞ ; “15 Temmuz gecesi devleşen, tanklara meydan okuyan, uçakların attığı bombadan ürkmeyen, korkmayan kahramanlarla tanıştık. Bu ülke o gün içerisinde ne cevherler taşıdığının ancak farkına vardı. Vatan ve millet sevgisi karşısında hiçbir gücün duramayacağını o gece anladı. 15 Temmuz’da bu milletin boynuna pranga vurarak işbirlikçi olan devletlerin kölesi yapmaya çalışanlar, yarın kendi boyunlarındaki köpek tasmaları ve prangalarıyla alınacaklar. Asırlardır vatanı için şehit veren bu milletin bağımsızlığını kimsenin elinden alamayacağını milletimiz ferasetli ve dik duruşuyla, tüm dünyaya anlattı”. dedi. Sizlerin önünde saygıyla eğiliyor ve programımıza iştirak ederek bizi onurlandırdığınız için teşekkür ediyorum diyerek İstiklal Marşımızın yazarı Milli Şair Mehmet Akif ERSOY’ dan ‘Zulmü Alkışlayamam’ şiiriyle konuşmasını sonlandırdı.
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Faik YILDIRIM; “Öncelikle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Bursa’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı temsilen aranızda olmaktan duyduğum memnuniyetle, şahsım ve Bakanımız Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Kıymetli misafirler; tarihte benzeri görülmemiş bu hain saldırıyı, milletimiz üstün cesareti ve kahramanlığı ile bir diriliş destanı haline getirmiş, milli birlik ve beraberlik günü olarak anmamıza imkan tanımıştır. 15 Temmuz, Türkiye’ye diz çöktürmek için yapılmış bir işgal hareketidir. Ve bu aziz millet hiçbir güce boyun eğmeyeceğini hiçbir baskıya razı olmadığını, hiçbir sultayı kabul etmeyeceğini en güçlü biçimde ortaya koymuştur. Vatan uğrunda canını feda eden 250 şehidimiz ve yaralanan 2193 gazimiz bu güçlü iradenin en güçlü delilidir.
Bildiğiniz gibi Bakanlık olarak Şehit aileleri ve Gazilerimizle her fırsatta bir araya geliyoruz. Şehit aileleri ve Gazilerle bir arada durmak, onların taleplerini yerine getirmek bizim için onurdur. Şehitlerimizin hatırasını yaşatmaktan onur duyuyoruz. Onların bize emanet ettiği ailelerine hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Bin yıllık Medeniyet birikimi üzerinde yükselen Türkiye’nin yolundan asla vazgeçmeyeceğini 15 Temmuz’da kesinlik kazanmıştır. İhanet çetesinin yerli ve yabancı uzantılarının bütün beklentileri boşa çıkmıştır. Bu millet bekasına yönelen saldırılar karşısında tek yumruk olarak, bütün dünyaya halk iradesinin gücünü ve önemini göstermiştir.
Sözlerime burada son verirken, 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü’nün birlik ve beraberliğimize, demokrasimize güç katmasını diliyorum. Bu vesileyle, tarih boyunca vatan savunmasında canını esirgemeyen kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; gazilerimize de hayırlı bir ömür diliyorum. Bu programa katılımlarınızdan dolayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına sizlere teşekkür ediyor; saygılarımı sunuyorum.”
Vali İzzettin KÜÇÜK; “Aziz şehitlerimizin çok değerli kıymetli aileleri ve gazilerimiz yüreğimizde gönlümüzde sizlerle her daim beraber olmak vardır. Bizleri büyük bir uçurumun kenarından alıp çeken şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum gazilerimize hürmet ve şükranlarımız sunuyorum. Türkiye çok önemli bir süreci aziz milletin ferasetli ve dik duruşuyla, canını ortaya koymasıyla atlattı. Eğer 250 şehidimiz ve 2193 gazimiz olmasaydı biz burada temiz sofralar etrafında bir arada oturmazdık. Kim bilir her birimiz şimdi ne halde, nerede olurduk. Bu sebeple bütün şehitlerimiz başımızın tacıdır.
Şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Gazilerimize de hayırlı uzun ömürler diliyorum. Siz Şehit ve Gazilerimizin emanetleri, aileleri başımızın tacısınız. Bu olayları unutmamak ve unutturmamak adına bu tür etkinlikleri her yıl düzenleyeceğiz. ”dedi.
Milli birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği gece günün anlam ve önemine binaen hazırlanan resim sergisi ile sona erdi.


 


Sonraki Sayfa: Bursa Şehidine Dualarla Veda Etti

Önceki Sayfa : Şehidim Ruhun Göklerde Nöbette, Kanın Al Bayrakla En Yükseklerde